Jak wybrać ubezpieczenie dla dziecka, by chronić je przed szkolnymi wypadkami?

Pierwszy dzień września jest to bardzo ważny dzień dla dzieci wkraczających w etap nauki szkolnej jak również dla rodziców, którzy martwią się, czy ich pociechy poradzą sobie w nowej sytuacji. Na początku roku szkolnego i przedszkolnego otrzymujesz możliwość ubezpieczenia swojego dziecka w polisie grupowej. Jest to oferta przygotowana dla wszystkich uczniów placówki i jest to tradycyjne ubezpieczenie NNW dla dziecka. Czy wiesz, że nie masz obowiązku ubezpieczać dziecka w szkole? Możesz zrobić to samodzielnie. Do wyboru masz dwie możliwości – przystąpić do ubezpieczenia NNW w szkole i uzupełnić to ubezpieczenie dodatkowymi pakietami prywatnie lub samodzielnie skomponować polisę dopasowaną do Waszych potrzeb.

Czym jest ubezpieczenie szkolne?

Polisa dla dziecka, którą zawieramy za pośrednictwem szkoły, to nic innego jak ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jak działa ten produkt? Jeśli dziecko ulegnie wypadkowi w szkole (lub poza nią) i dojdzie do np. złamania czy zwichnięcia, to ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie z tego tytułu. Ubezpieczenie szkolne jest dobrowolne, poza tym ich zaletą jest to, iż często są tańsze (składka najczęściej wynosi 50 zł), niż NNW wykupowane indywidualnie. Ponadto polisa obowiązuje przez 12 miesięcy, a więc także w trakcie miesięcy wakacyjnych, świąt, weekendów itd. Biorąc pod uwagę, że dzieci mają sporo okazji do urazów, np. w trakcie zajęć WF czy podczas przerw między lekcjami, ubezpieczenie to ma uzasadnienie, gdyż pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z leczeniem czy rehabilitacją.

Jak ubezpieczyć dziecko poza szkołą?

NNW to produkt, który towarzystwa ubezpieczeniowe oferują z myślą o osobach prywatnych. Możemy w ten sposób ubezpieczyć dziecko od następstw wypadków, ciężkiego zachorowania i innych nieszczęśliwych zdarzeń. Produkty tego typu to ubezpieczenia osobowe, co oznacza, że możemy ich wykupić więcej, np. skorzystać z oferty szkoły oraz doubezpieczyć się w wybranej firmie. Dziecko możemy również włączyć do polisy na życie lub zapewnić mu lepszą opiekę medyczną w ramach dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Włączenie dziecka nie zwiększa znacząco wysokości składki ubezpieczeniowej.

nnw szkolne wybrać ubezpieczenie dla dziecka nnw szkolne

Na co zwracam uwagę wybierając ubezpieczenie

Jest kilka kwestii, na które myślę, że warto zwrócić uwagę, podejmując decyzję o wyborze ubezpieczenia dla dziecka:

Wykluczenia: przy każdym ubezpieczeniu OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) definiują, co, jakie zdarzenia nie podlegają ubezpieczeniu. Zatem, jeżeli OWU wyklucza sporty zimowe (narty, snowboard) to nie wybierzemy takiego ubezpieczenia, zapisując dziecko do szkółki narciarskiej.

Sumy wypłat: OWU definiują, czy wypłata za zdarzenie jest stałą, określoną przez wariant kwotą, czy też % od uszczerbku na zdrowiu. Przy podanej sumie jasne jest, że gdy dojdzie do złamania ubezpieczyciel wypłaci na rzecz dziecka kwotę X. Przy % uszczerbku do końca nie wiesz, jak lekarz zakwalifikuje dany uraz i jak % zostanie obliczone odszkodowanie do wypłaty.

Wypłata odszkodowania: Przy wypłatach warto też doczytać, kiedy wypłacane jest ubezpieczenie, w jakim czasie po zajściu. Czy następuje bezpośrednio po zgłoszeniu zdarzenia ubezpieczycielowi, czy wymagane są np. dodatkowe badania lekarskie. Dlaczego to jest takie ważne? Bo gdy dziecku zdarzy się uraz wymagający np. zabiegu, operacji lub rehabilitacji, pieniądze na ich pokrycie będą potrzebne Wam od razu. Realia są takie, że w ramach NFZ czeka się bardzo długo.

Wypłata świadczeń ze szkolnego ubezpieczenia

Gdy dziecko ulega wypadkowi, cały dom dosłownie staje na głowie. Potrzebne są nie tylko pieniądze na leczenie, ale również opieka dla dziecka w domu, lekarstwa i pomoc w nadrobieniu zaległości w szkole. W przypadku ubezpieczenia szkolnego świadczenie wypłacane jest po obliczeniu trwałego uszczerbku na zdrowiu, niekiedy nawet dopiero po rehabilitacji. Świadczenie z ubezpieczenia indywidualnego otrzymasz szybciej, bo zaraz po zgłoszeniu.

 

Aktualności

Jak wybrać ubezpieczenie dla dziecka, by chronić je przed szkolnymi wypadkami?

Pierwszy dzień września jest to bardzo ważny dzień dla dzieci wkraczających w etap nauki szkolnej jak również dla rodziców, którzy martwią się, czy ich pociechy poradzą sobie w nowej sytua...

Zobacz więcej

Ubezpieczenie dla niemowlaka – jak wybrać polisę dla dziecka?

Ubezpieczenie zdrowotne dla niemowlaka bardzo łatwo można uzyskać poprzez jego zgłoszenie w firmie, w której pracujemy. Trzeba jednak pamiętać, że zwrot kosztów związanych z leczeniem i bada...

Zobacz więcej

FAQ pytań o ubezpieczenie NNW dla dziecka

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Nagabywanie na zebraniach klasowych często jest na porządku dziennym, ale czy warto wierzyć w wierzytelność t...

Zobacz więcej

2023 ⓒ NNW Szkolne

Projekt i wykonanie Web Room Studio